احسن تقویم

ساخت وبلاگ
چکیده : 👈 سؤال شمارۀ 376:منظور از «احسن تقويم» در سورة مبارك «تين» چيست؟✅ پاسخ:🌼 خداوند در قرآن مجيد مي‎فرما... با عنوان : احسن تقویم بخوانید :

👈 سؤال شمارۀ 376:
منظور از «احسن تقويم» در سورة مبارك «تين» چيست؟


✅ پاسخ:
🌼 خداوند در قرآن مجيد مي‎فرمايد: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْانسَانَ فىِ أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ»، ما انسان را در بهترين صورت و نظام آفريديم(تين/4).

🌸منظور از «أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ»، اهميت خلقت انسان و جايگاه مهمّ آن در ميان مخلوقات است.

🌷در تفسير «أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ» مفسران، نكته نظرات خود را چنين بيان داشته‎اند:

🌻الف: اشاره به ويژگي‎هايي است كه در انسان وجود دارد، مانند عقل، فهم و راست قامت بودن كه با اينها مي‎تواند بر كل عالم، چيره گردد.

🌺ب: بعضي ديگر از مفسران گفته‎اند: هيچ لفظي در فارسي نمي‎تواند معناي كامل «تقويم» را بفهماند و حتّي در عربي نيز معادل ديگري نمي‎توان براي آن يافت، بنابراين چاره‎اي جز توضيح آن، با الفاظ ديگر نيست، مانند آن كه گفته‎اند: ما در بهترين تقويم و تعديلي كه يك موجود مي‎تواند داشته باشد، هم از حيث صورت و هم از جهت معنا آفريديم؛ راست بالا، با اندام معتدل و اعضاء متناسب، به‎دون كثري و كاستي با صفات و نيروهاي لازم از حيات، علم، قدرت، اراده، گويايي، بينايي، شنوايي و غير اينها.

☘️و نيز گفته شده كه: انسان در ميان بهترين و برترين مقوّمات فطري و غريزي و ارادي آفريده شده، چون برتري و قابليت كمال هر موجودي وابسته به همين قوا و استعدادهاي مقوّم است، هرچه سرشت و تركيب اين مقومات‎نيكوتر باشد، قدرت تكامل بيشتر است وانسان با نيكو‎ترين وبرترين مقومات‎آفريده شده.

🌹ج: «تقويم» به معناي درآوردن چيزي به صورت مناسب و نظام معتدل، و در كيفيت شايسته است، و خداوند انسان را از هر نظر موزون و شايسته آفريده، هم از نظر جسمي و هم از نظر روحي و عقلي.

🍀اين آيۀ شريفه، بيانگر اهميتي است كه قرآن مجيد براي انسان قائل است، با توجّه به اين‎كه «احسن» صفت تفضيلي است، اين مطلب را مي‎فهماند كه انسان از ساير مخلوقات برتري و فضيلت دارد، و قسم‎هائي‎كه در اوّل سوره آمده تأكيد بر اين مطلب است.

🌿برخي از ويژگي‎هايي كه انسان به‎خاطر آفريده شدن در احسن تقويم دارا مي‎باشد، عبارتست از:

💐1- كرامت،(اسراء/70) ؛ 2- سجود ملائكه در برابر انسان،(سوره بقره/34) ؛ 3- خليفۀ خدا، روي زمين،(سورۀ بقره/30)

#احسن_تقویم
👉http://sapp.ir/porsemanenoor سروش
👉https://profile.igap.net/porsemanenoor آی گپ


برچسب‌ها: کانال تلگرام پرسمان نور, کانال آی گپ پرسمان نور, کانال سروش پرسمان نور, احسن تقویم
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۶ساعت 15:41&nbsp توسط مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن   | 

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 14 بهمن 1396 ساعت: 18:40